in-line bruslení > škola bruslení

Jak padat na bruslích

14.07.2008 - Zdeněk Pokorný
Jednou z nejdůležitějších dovedností bruslaře je umět správně padat. Ne vždy se lze pádu vyhnout, na bruslích to platí dvojnásob. Správnou technikou provedení si můžeme ušetřit mnoho šrámů. Začátečníkům může dělat problémy i vstávání, proto si řekneme něco i o této činnosti.

Vstávání












Abyste mohli začít bruslit, budete se muset umět zvednout ze země. Třeba při výcviku lyžařských začátečníků to bývá velký problém, kolečkové  brusle přeci jen nejsou tak dlouhé, takže při správném postupu by to nemusel být tak velký problém. Nejprve si klekneme, poté jednu nohu postavíme na kolečka tak, že úhel mezi stehnem a lýtkem je asi 90 stupňů. Obě ruce položíme na pokrčené koleno a zatlačením do kolena se zvedneme do stoje. Pokročilejší bruslaři nemusí tlačit do kolen, ale využijí pevného povrchu země. Vypadá to jednoduše, ovšem ne všem začátečníkům to půjde samo. Určitě je lepší opět zvolit neklouzavý povrch. Dávejte si pozor, abyste váhu těla měli na celé ploše brusle, pokud zatlačíte jen na první kolečko, zcela jistě upadnete.

Kontrolovaný pád


Pády jsou určitě nejméně příjemnou věcí týkající se bruslení. Asfaltový nebo betonový povrch pochopitelně oproti sněhu působí na tělo velmi nepřívětivě. Pádům, zejména u začátečníků, samozřejmě nejde úplně zabránit, proto je třeba minimalizovat škody. Úplnou samozřejmostí musí být dostatečná výstroj. Pokročilý bruslař by měl používat minimálně přilbu a chránič zápěstí, začátečník by měl mít i chrániče loktů a kolen. Zvládnutá technika pádu nám nejenom zabrání větším zraněním, ale bruslařům i zvýší sebevědomí a potlačí psychickou bariéru vznikající ze stachu z pádu. Techniku opět nejprve nacvičujeme na trávě.
Při nácviku pádu se snažíme co nejvíce přikrčit, abychom snížili těžiště a přiblížili se co nejvíce povrchu. Dlaně jsou otevřené, kolena a lokty jsou pokrčeny. Nejprve padáme na chrániče kolen, poté rozložíme pád rovnoměrně na chrániče loktů a zápěstí, celý pád plynule dokončíme. Vždy se snažíme padat dopředu, když už jsme nuceni spadnout dozadu, musíme především předklonit hlavu a paže položit vedle sebe, nikdy je nedáváme pod tělo. Snažíme se také nepadat na hýždě a kostrč, jelikož tyto nárazy jsou velmi bolestivé. Pokud chceme učit bruslit děti, určitě je dobré začít nácvikem pádů. Děti to baví, nebudou mít z pádů strach a jejich výuka tak bude efektivnější!


Přečteno 11045x

Komentáře

 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
škola bruslení
Živé diskuze
3.03. 23:05 BAZAR: Re: K2 ALEXIS 84 BOA 2014
19.06. 20:36 BAZAR: Prodám kolečka 110 mm
9.06. 13:55 BAZAR: Prodám dámské in-line K2 Celena W
1.06. 17:02 Ubytovaní na Flaeming skate: Wahlsdorf - pension Flaeming
13.05. 10:56 BAZAR: K2 ALEXIS 84 BOA 2014
13.05. 00:49 BAZAR: K2 Pro Longmount
7.05. 21:17 BAZAR: Re: FILA Primo LX 90 Black/Green vel. 10,5 (45) - měsíc staré
Anketa
Po které straně jezdí bruslaři a po které cyklisti?
Připadá vám otázka legrační? V reakci na nedávnou nehodu bruslaře s cyklistou vyhlašujeme novou anketu, ve které si snad osvěžíte zásady jízdy na bruslích.
Cyklisté i bruslaři jezdí vpravo
1521915219
Cyklisté i bruslaři jezdí vlevo
1932419324
Cyklista je řidič a jede v pravo, bruslař je chodec a jede vlevo
1427114271
Pokud nejsme na silnici, každý si jede, jak se mu zachce
1371213712
Další ankety
Nejčtenější
Facebook - přidejte se!

kalimera ikonka   studentské reality vyměňme si ikonky: